FARBY KAZEINOWE VITTORINO

Farba kazeinowa jest naturalną, nietoksyczną farbą z kazeiny mleka rozcieńczalna wodą. Farba jest w 100% naturalna, stworzona ze składników które są bezpieczne dla środowiska, nie zawierająca żadnych szkodliwych substancji, konserwantów i co za tym idzie zero LZO. Jest ona używana od tysięcy lat gdyż jest trwała i wytrzymała. W skład farby wchodzi kazeina mleka, węglan wapnia, tlenek tytanu, muskowit, mączka marmurowa. Proszek chronić przed wilgocią – przechowywać w suchym pomieszczeniu najlepiej szczelnie zamkniętą.
Farba nadaje się do malowania powierzchni zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Idealna do malowania drewna jak i ścian. Farba kazeinowa tworzy rustykalne, matowe wykończenie, a po przygotowaniu i pomalowaniu powierzchni daje szorstkie, matowe wykończenie z efektem starej malatury. Po wyschnięciu jest odporna na wilgoć i grzyby
Farba ze względu na zawartość kazeiny może pełnić rolę farby podkładowej blokującej przebarwienia które mogą się tworzyć podczas wchodzenia w reakcję żywic, taniny drewna oraz niektórych bejc z farbami wodnymi jak farby kredowe czy akrylowe. Szczególnie przydatna podczas malowania mebli na biało aby nie powstawały niepożądane plamy i przebarwienia farb wodnych. Ze względu na swoje matowe i szorstkie wykończenie może również służyć jako farba podkładowa zwiększająca przyczepność innych farb.
Ponieważ farba kazeinowa jest dość kapryśna należy malowaną powierzchnię dobrze przygotować. Powierzchnie drewniane dobrze oczyścić ze starych powłok lub przynajmniej dobrze zmatowić oraz każdą powierzchnię dobrze umyć i odtłuścić.

Jak przygotować farbę?
Aby przygotować farbę do malowania należy wymieszać proszek z wodą w stosunku 1:1, czyli na jedną miarkę proszku dodać jedną miarkę wody. Farbę bardzo dobrze wymieszać. Aby lepiej wymieszać można w tym celu użyć trzepaczki lub miksera. Wymieszaną farbę odstawić na 15 do 30 minut od czasu do czasu mieszając, a po tym czasie w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć dodajemy np. Magiczny pył aby uzyskać strukturę, lub drugą miarkę wody. Do malowania szablonów wystarczy rozrobić farbą w stosunku 1:1 z wodą. Czyli farbę do malowania rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:2
Do malowania farbą na zasadzie bejcy możemy farbę rozcieńczyć jeszcze mocniej.
Przy pomocy farby kazeinowej możemy uzyskać efekt starej malatury. Farbą doskonale maluje się zarówno meble jak i ściany. Łatwo nią uzyskać efekt starej łuszczącej się farby. Jeśli nałożymy kilka warstw farby i będziemy suszyć suszarką farba samoistnie popęka.
Ponieważ farba oparta jest na białku mleka (kazeinie) należy każdorazowo przygotować jej tyle aby zużyć ją od razu. Jeśli po skończeniu malowania zostanie farba należy ją przechować w lodówce szczelnie zamkniętą nie dłużej niż 5-6 dni. Po tym czasie farbę należy wyrzucić najlepiej nie zaglądając do środka.
Ponieważ farba kazeinowa jest farbą wyjątkowo kapryśną to na każdej powierzchni może zachowywać się inaczej i często zupełnie nieprzewidywalnie. Jeżeli powierzchnia po pomalowaniu ma być gładka i równa należy ją bardzo dokładnie przygotować do malowania dokładnie usuwając stare warstwy i porządnie odtłuścić. Po położeniu drugiej warstwy farby należy powierzchnię przeszlifować drobnym papierem ściernym o gradacji 120-180 dla uzyskania idealnej gładkości. Jeśli chcemy uzyskać efekt spękań i odpadających warstw farby dobrze jest pomiędzy warstwami powierzchnię natłuścić woskiem, wazeliną lub olejem. W miejscach gdzie farba popęka możemy poszczególne warstwy podważyć nożykiem lub śrubokrętem. Pod poszczególne warstwy farby dla uzyskania spękań możemy również użyć lakier cracle jedno składnikowy.
Po pomalowaniu warto farbę zabezpieczyć w zależności od pożądanego efektu woskiem, olejem lub lakierem.
Farba dostępna w kolorze białym. Aby uzyskać kolorową farbę osobno sprzedawana są naturalne pigmenty organiczne i nie organiczne w proszku, które po wymieszaniu w odrobinie wody dodajemy do przygotowanej wcześniej farby mlecznej.

Wyświetlanie 1–16 z 26 wyników