Foremki silikonowe to bardzo prosty sposób na dekorowanie przeróżnych przedmiotów dekorami najróżniejszych kształtów.
Dzięki nim przedmiot bardzo prosty i oszczędny w formie może stać się iście barokową ozdobą.
Foremka silikonowa i jej odcisk:
Foremki silikonowe można zalewać gipsem, odczekać dzień lub dwa (w zależności od tego jak głęboka jest foremka), zastygnięty dekor wyjąć z foremki i przyklejać na daną powierzchnię – pod warunkiem, że dekorowana powierzchnia jest płaska.
Zamiast gipsu można użyć np. szpachli samochodowej. Zaletą szpachli jest szybkość jej schnięcia. Może to być również klej na gorąco, akryl budowlany, silikon sanitarny, lub moje ulubione masy samoutwardzalne.
Masy samoutwardzalne mają tą przewagę nad każdym innym wypełniaczem foremek, że można ją wyjąć natychmiast po włożeniu w foremkę. Dzięki temu świeżo wyjęty dekor jest miękki, plastyczny i poddaje się każdej powierzchni. To znaczy, że miejsce do którego chcemy przykleić dekor nie musi być płaski. Taki dekor można przykleić np. na doniczki które są zaokrąglone, na ramy które mogą być przeróżnie ukształtowane, Można je swobodnie zaginać, wyginać i zakręcać.
Dopiero po przyklejeniu w wybranym miejscu czekamy około 24 godziny (w zależności od tego jak głęboka jest foremka) aż dekory wyschną i wówczas malujemy, stylizujemy, złocimy, patynujemy co nam tylko w duszy gra.
Czym przykleić taki dekor?
Dla mnie najbardziej uniwersalnym klejem jest klej wikolowy do drewna, ale można również przyklejać klejem Magic, Mamut, Poksipol – myślę, że każdym ma lub musi sobie dobrać swój ulubiony którego najczęściej będzie używać.
Na tym zdjęciu widać w jak różne strony można układać jeszcze nie stwardniałe dekory zaraz po wyjęciu z foremki.
Do czego można takie foremki używać?
W zasadzie do wszystkiego. Można zmieniać nimi meble nie do poznania, można dekorować ramy, doniczki, skrzyneczki, panele drzwiowe, drzwi, gałki i uchwyty do mebli – po prostu wszystko co nam tylko przyjdzie do głowy.
Zapraszam na obejrzenie filmiku instruktażowego gdzie staram się dokładnie omówić sposób wykonania odcisków z foremek silikonowych.
ewa.pilch
Bardzo przydatna lekcja na poczatek dzialania
hagart
Po to został stworzony ten dział żeby żeby pomóc początkującym osobom i pokazać, że nic nie jest tak trudne jak na początku może się wydawać 🙂
Instytutdesignu
Świetna sprawa. Muszę się skusić.
hagart
Zabawa jest przednia i bardzo wciągająca. Niepowtarzalne efekty można osiągnąć niemal na każdym przedmiocie użytkowym i nie tylko – namawiam 🙂
Karolina
Czym przyklejacie odciski do styropianu ?
hagart
Do styropianu jeszcze nigdy nie przyklejałam, ale zawsze do wszystkiego innego przyklejam na klej wikolowy to i do styropianu też może się nada. Ewentualnie może da radę na klej do styropianu po prostu.
M&R
Witam. Chciałam zapytać, jaka foremkę wykorzystała Pani do zrobienia tych dekoracji na tej czarnej ramię. Czy rama od nowości posiadała takie wzorki na brzegach, czy to też Pani praca?
hagart
Witam, ta rama to front od szuflady który wykorzystałam – nakleiłam na nią kilka różnych foremek jakie mi akurat pasowały. Dzisiaj zapewne użyłabym innych, gdyż w tej chwili co innego w duszy mi gra. Każda foremka która pasuje wielkością do zdobionej powierzchni i akurat się do nas “uśmiechnie” nadaje się do zdobienia. Proszę się nie bać i tworzyć z radością i lekkością 🙂
Beata
Pies odgryzł mi cześć poręczy fotela, jakimi środkami to mogę odbudować. Poręcz jest zdobiona – to fotel Ludwik.
Nie mam pomysłu. Może ktoś wie czy i jak to zrobić
hagart
Jeżeli to nie jest jakaś duża część to można to zrobić szpachlą samochodową składnikową. Jeśli to jest duży ubytek to można ulepić kształt z masy samoutwardzalnej DAS i wkleić na klej do drewna. Tylko masę należy po wyschnięciu dodatkowo utwardzić przed pomalowaniem jakimś mocnym lakierem, lub klejem wikolowym z dodatkiem mąki ziemniaczanej.
Mona
Jaka masa nadaje sie do ogrodu?
hagart
Na na swoich doniczkach użyłam masy DAS i już 4 lata stoją na słońcu i na mrozie i dobrze się trzymają.
ana
Czy formę silikonową trzeba natłuścić przed zalaniem cementem ?
hagart
Dzień dobry, dobrze jest każdą formę silikonową przed rozpoczęciem pracy delikatnie natłuścić albo wyspać cieniutką warstwą mąki, wówczas forma lepiej wyjdzie z foremki. Trzeba tylko pamiętać żeby foremka nie pływała w tłuszczu, a tylko bardzo delikatnie ścianki były natłuszczone – nadmiar można ściągnąć ręcznikiem papierowym