Jak robić odciski i przyklejać dekory z foremek silikonowych

Foremki silikonowe to bardzo prosty sposób na dekorowanie przeróżnych przedmiotów dekorami najróżniejszych kształtów.

Dzięki nim przedmiot bardzo prosty i oszczędny w formie może stać się iście barokową ozdobą.

Foremka silikonowa i jej odcisk:

Foremki silikonowe można zalewać gipsem, odczekać dzień lub dwa (w zależności od tego jak głęboka jest foremka), zastygnięty dekor wyjąć z foremki i przyklejać na daną powierzchnię – pod warunkiem, że dekorowana powierzchnia jest płaska.

Zamiast gipsu można użyć np. szpachli samochodowej. Zaletą szpachli jest szybkość jej schnięcia. Może to być również klej na gorąco, akryl budowlany, silikon sanitarny, lub moje ulubione masy samoutwardzalne.

Masy samoutwardzalne mają tą przewagę nad każdym innym wypełniaczem foremek, że można ją wyjąć natychmiast po włożeniu w foremkę. Dzięki temu świeżo wyjęty dekor jest miękki, plastyczny i poddaje się każdej powierzchni. To znaczy, że miejsce do którego chcemy przykleić dekor nie musi być płaski. Taki dekor można przykleić np. na doniczki które są zaokrąglone, na ramy które mogą być przeróżnie ukształtowane, Można je swobodnie zaginać, wyginać i zakręcać.

Dopiero po przyklejeniu w wybranym miejscu czekamy około 24 godziny (w zależności od tego jak głęboka jest foremka) aż dekory wyschną i wówczas malujemy, stylizujemy, złocimy, patynujemy co nam tylko w duszy gra.

Czym przykleić taki dekor?

Dla mnie najbardziej uniwersalnym klejem jest klej wikolowy do drewna, ale można również przyklejać klejem Magic, Mamut, Poksipol – myślę, że każdym ma lub musi sobie dobrać swój ulubiony którego najczęściej będzie używać.

Na tym zdjęciu widać w jak różne strony można układać jeszcze nie stwardniałe dekory zaraz po wyjęciu z foremki.

Do czego można takie foremki używać?

W zasadzie do wszystkiego. Można zmieniać nimi meble nie do poznania, można dekorować ramy, doniczki, skrzyneczki, panele drzwiowe, drzwi, gałki i uchwyty do mebli – po prostu wszystko co nam tylko przyjdzie do głowy.

Zapraszam na obejrzenie filmiku instruktażowego gdzie staram się dokładnie omówić sposób wykonania odcisków z foremek silikonowych.

6 komentarzy

  • hagart

   Po to został stworzony ten dział żeby żeby pomóc początkującym osobom i pokazać, że nic nie jest tak trudne jak na początku może się wydawać 🙂

  • hagart

   Zabawa jest przednia i bardzo wciągająca. Niepowtarzalne efekty można osiągnąć niemal na każdym przedmiocie użytkowym i nie tylko – namawiam 🙂

  • hagart

   Do styropianu jeszcze nigdy nie przyklejałam, ale zawsze do wszystkiego innego przyklejam na klej wikolowy to i do styropianu też może się nada. Ewentualnie może da radę na klej do styropianu po prostu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *